Menu Close

Jaunieji menininkai dvare

Lietuvos dvarų kultūra – dvaruose puoselėtų meno, literatūros, pažangių ūkininkavimo formų visuma. Dvarų kultūra Lietuvoje klestėjo XIII-XIX a., o XX a. nunyko. Per dvarus Lietuvoje plito Vakarų Europos kultūros naujovės, todėl Lietuvos vyriausybė kaip priemonę kaimo kultūrai kelti naudojo juos, virtusius rinkos ekonomikos ūkiais.

Šiandien išlikę dvarai įkvepia. Užburianti mistifikuota rūmų dvasia, puošnūs interjerai (ar jų likučiai), persunkti praeities nuojautų, nukelia į istorinius laikus, žadina fantaziją ir įkvepia kurti. Vienas tokių –  vertingiausias Suvalkijos regione pagal parko kompleksinę vertę – Gelgaudiškio dvaras. Tai – XIX a. architektūros ansamblis, esantis Šakių rajone, Gelgaudiškyje, ant Nemuno kranto. Rūmai – vienaukštis, neoklasicistinio stiliaus pastatas – respublikinės reikšmės architektūrinis paminklas. Rūmų fasadai – su kolonomis, dailiomis baliustradomis, gražiais metalo dirbiniais ir kitais puošybos elementais.

2016 metų balandžio 28 dieną Raseinių meno mokyklos fortepijono skyriaus (mokytoja Jolanta Sederevičiūtė) ir 6 dailės klasės (mokytoja Gitana Evseičikaitė-Saurazienė) mokiniai Gelgaudiškio dvare dalyvavo edukacinėje-kūrybinėje praktikoje. Užsiėmimų turinys buvo susietas su aplinka, kuomet jaunieji dailininkai: Julija, Kamilė, Austėja, Dovilė, Rūta, Miglė, Juozas ir Danas kūrė dvaro erdvėje, inspiruoti tvyrančios dvasios, o jaunieji muzikai: Rusnė, Danielė, Magdė, Meda, Miglė ir Dovydas  vietiniams gyventojams surengė koncertą, kurio metu vaikų atliekama muzika buvo iliustruojama muzikinė istorija. Kažkada dvare buvo specialiai sukurta medžioklės arena – takų žvaigždė žvėrims įvaryti, didžiulė tvenkinių sistema, žirgų veislynas. Šios temos ir, aišku, meilė yra visa tai, kas romantiško gali sietis su dvaru, todėl koncertų salėje skambėjo „Laukinė medžioklė“, „Gegutės“, „Širmo arklio dvasia“, „Elizai“ (Bethoveno parašytą kokiai nors panašiai į baronaitę panelei), “Dvi gitaros“ (tarsi dvaro kieme ūžiančios čigonų linksmybės) ir kt.

Išvykos metu įvyko puikūs edukaciniai, emociniai ir kūrybiniai mainai: mes visi, kaip savo meno srities atstovai, įnešėme kūrybinį ir informacinį indėlį į vietovės žmonių gyvenimus, patys gaudami taip pat daug informacijos bei kūrybinių impulsų iš pačios aplinkos ir ten vyraujančios nenusakomos auros.

Gitana Evseičikaitė-Saurazienė, dailės mokytoja

g1 g3 g2 g4 g6 g5

Skip to content