Menu Close

Tarptautinis muzikinis projektas „Muzikinė vaivorykštė“ (MUSICAL RAINBOW – 2019 – I) Latvijoje

„Muzika neturi sienų, yra tik atstumai“. Kartais pasakytas sakinys įgauna prasmę, kai išsvajotas bei planuotas tarptautinis projektas įgyvendinamas, apjungęs dvi šalis – Lietuvą ir Latviją. Jame dalyvavo Raseinių meno mokyklos, RMM Ariogalos skyriaus, Rygos miesto: Latgalos priemiesčio muzikos ir meno mokykla, Juglas mūzikas skola pedagogai ir moksleiviai. Šio projekto sumanytojas, delegacijos vadovas buvo Raseinių meno mokyklos direktorės pavaduotojas ugdymui Benediktas Siliūnas.

Dviejų dienų vizitas į Latvijos Respublikos sostinę Rygą buvo numatytas 2019 metų vasario 22 ir 23 dienomis. Į koncertinę išvyką vyko meno mokyklos mokytojai: projekto koordinatorius Benediktas Siliūnas, koncertmeisterė Saulė Krečkauskienė, Arūnas Krištapavičius ir Džiuljeta Banienė. Raseinių meno mokyklą koncerte reprezentavo jaunieji atlikėjai (smuikininkai, pūtikai, pianistai): Danielė Aleksaitė, Lyja Germanavičiūtė, Emilija Maciulevičiūtė (ruošė mokytoja Jolanta Turčinskienė, Raseinių MM), Emilija Bagdonaitė (ruošė mokytojai Jolanta Turčinskienė, Vytautas Vasiliauskas, Raseinių MM), Rusnė Gylytė (ruošė mokytoja Asta Nikžentaitienė, Raseinių MM), Klaudija Juodytė (ruošė mokytoja Alina Skirmantaitė-Ivoškienė, Ariogalos skyrius), Aira Klangauskaitė, Evelina Dubauskaitė, Gabija Veličkaitė, Klaudija Petrauskaitė (ruošė mokytoja Džiuljeta Banienė, Ariogalos skyrius), Lukas Bajorėnas, Gytis Navakauskas, Dominykas Abakanavičius (ruošė mokytojas Arūnas Krištapavičius, Ariogalos skyrius)

Pirmoji projekto programos diena buvo svarbi visiems kelionės dalyviams: delegacijos lankymasis Rygos verslo įmonėje „Galerija RETRO PIANO“ (kuri savo šalyje garsėja muzikavimo tradicijų puoselėjimu, koncertine veikla, muzikiniais instrumentais), susipažinimas su instrumentais (rojaliais, pianinais), turinčiais savo istorinę reikšmę, susitikimas su garsiu šių instrumentų meistru – restauratoriumi Anatolijumi Zaburdajevu., ekskursija po Rygos senamiestį, kurią pravedė puiki ir sąmojinga gidė Marija.

Rygos mieste delegaciją pasitiko Rygos „Galerijos RETRO PIANO“ direktorė Natalja Nosenko, šio projekto pagrindinė rėmėja. Organizatorių rūpesčiu keliauninkai iš Lietuvos buvo apgyvendinti viename iš Rygos viešbučių „Elefant“.

Įsikūrę viešbučio kambariuose, pailsėję, visa grupelė mokinių ir mokytojų nuskubėjo į „Galeriją RETRO PIANO“, kur šiltai ir nuoširdžiai buvo priimti šeimininkų. Šio projekto edukacinė dalis buvo skirta pažinčiai su muzikos istorija. Meistras restauratorius Anatolijus  supažindino su galerijoje esančiais instrumentais: rojaliais, pianinais, gitaromis. Galerija – tai ne tik koncertinė salė, o greičiau kamerinės aplinkos bendraminčių susibūrimo vieta. Joje yra apsilankiusios įžymios muzikos asmenybės, kaip: latvių kompozitorius Raimundas Paulas, rusų roko muzikos grupės „Mumij Troll“ lyderis Ilyja Lagutenko, Latvijos muzikantas – Janis Bartuls, jaunas latvių muzikos atlikėjas, pianistas kompozitorius – Toms Juhnevičs, austrų kompozitorius, muzikos atlikėjas, pianistas Ernestas Bittneris, kompozitorius, muzikos atlikėjas, pianistas virtuozas iš Honkongo – Ernest Hin Leung So, kompozitorius, muzikos atlikėjas – gitaristas ir poetas Aleksandras Morozovas… „Tiesiog, tai ta vieta, kurioje susitinka mūzos“, sakė šios iniciatyvos autorius, rojalių ir pianinų meistras restauratorius Anatolijus Zaburdajevas (dirbantis šį darbą jau 40 metų, turintis sertifikuotą pripažinimą ne tik Latvijoje, bet ir visoje Europoje). Kelionės dalyviai pamatė jo Garbės galeriją su daugybe profesionalo darbą patvirtinančių sertifikatų.

Mokiniai susidomėję klausėsi, vėliau patys turėjo galimybę prisiliesti prie kiekvieno instrumento, juo pagroti, „prakalbinti“ pasaulinę šlovę turinčius fortepijonus. Kiekvienas jų turi savo vardo giminės gamintojų heraldiką, šeimos herbus: Steinway & Sons, Feurich, C. Bechstein, Grotrian – Steinweg ir kt. Dalis šių instrumentų buvo pagaminti prieš 100 ir daugiau metų. Renginio ypatumas stebino tuo, kad jaunieji pianistai galėjo pasirinkti rojalį jam labiausiai patinkantį ir koncerto metu juo groti. Nėra daug tokių salių, kur moksleiviams leidžiama groti eksponuojamais instrumentais. Mokiniai vėliau gavo užduotį: nustatyti, kurie šių salėje esančių rojalių turi šimtą metų, o kurie yra visiškai nauji. Nustatyti instrumentų amžių buvo labai sunku, nes šimto metų instrumentai savo išore ir vidumi niekuo nesiskyrė nuo visiškai naujų. Mokiniai  gana profesionaliai atliko užduotį ir įrodė, kad  yra gerai pasikaustę muzikos istorijoje.

Pavakaryje buvo organizuota ekskursija po Rygos senamiestį, kurią vedė gidė Marija. Ji, gyvai ir emocingai ekskursijos dalyviams anglų kalba papasakojo senosios Rygos istoriją. Ekskursija užtruko porą valandų. Organizatorės, vienoje iš senamiesčio kavinių, išvykos dalyvius nutarė pavaišinti kava, arbata bei karšta sriuba. Buvo gera mums jausti didžiulį organizatorių dėmesį bei rūpestį. Sušilę, gerai nusiteikę, lietuvaičiai grįžo į viešbutį.

Koncertinė kelionė vyko pagal numatytą programą. Antrąją dieną vyko susitikimas su latvių muzikos mokyklų moksleiviais, pedagogais ir koncertas „Muzikinė vaivorykštė (Musical Rainbow 2019 – I“). Rygos miesto bendruomenei. Koncertinę programą vedė šio projekto koordinatorius Raseinių meno mokyklos direktorės pavaduotojas ugdymui Ariogalos skyriuje Benediktas Siliūnas ir Rygos miesto kompanijos „Galerija RETRO PIANO“ vadovė Natalja Nosenko.

Pirmieji scenoje pasirodė lietuvių mokyklos jaunieji pūtikai su mokytoju A. Krištapavičiumi, kurie atliko nuotaikingą kompozitoriaus Pat Ballard kūrinį „Mr.Sandman“. Koncerto programoje meistriškumą demonstravo ir latvių muzikos mokyklų jaunieji atlikėjai: pianistai iš Rygos Juglas mūzikas skola – Marija Čupite (ruošė mokytoja Gabriela Čerȵavska), Damȋrs Osipovs (ruošė mokytoja Larisa Zakke), Leona Ļisicka, Ļevs Prudȵikovičs, Klārs Tupiȵš, Aleksandra Čekriževa (mokinius ruošė mokytoja Agnese Krastenberga), Vitālija Koļasa (ruošė mokytoja Irēna Švāne), Maksims Orlovs (ruošė mokytoja Irina Belodeda). Iš Rygos Latgalos priemiesčio muzikos ir meno mokyklos (Latgales priekšpilsētas Mūzikas un mākslas skola) dalyvavo jaunosios fleitininkės Alise Zemzare, Amanda Prokopoviča (ruošė mokytoja Dace Bičkovska), mokinėms akompanavo koncertmeisterė Jekaterina Dribase-Jakušenoka ir Viktorija Grūnvalde (ruošė mokytoja Ivita Reinsone, akompanavo koncertmeisterė Jekaterina Dribase-Jakušenoka). Muzikos žanrai ir nuotaikos keitėsi vienas po kito. Koncerte skambėjo aštuoniolika solinių kūrinių fortepijonui, vienas fortepijoninis duetas, keturi kameriniai, du styginiai, du pučiamieji ansambliai ir vienas vokalinis kūrinys.  Ypač savo profesionalumu visus sužavėjo jaunasis pianistas Maksims Orlovs iš Juglas muzikos mokyklos, atlikęs sudėtingą kūrinių programą. Latvių Rygos mokyklų moksleivius koncertinei programai ruošė Juglas Muzikas skola koncertmeisterė Jekaterina Romanenko ir koncerto metu talkino mokytoja Gabriela Černiavska. Taip pat renginio programai mokinius ruošė Latgalės priemiesčio  muzikos mokyklos mokytoja ir koncertmeisterė Jekaterina Dribase – Jakušenoka. Koncerto programą vainikavo finalinis projekto akordas – apdovanojimas diplomais ir pasikeitimas atminimo dovanomis, kuriuos iškilmingai įteikė projekto organizatoriai kompanijos „Galerija RETRO PIANO“ šeimininkė Natalja Nosenko (Latvija) ir Benediktas Siliūnas (Lietuva).

Po koncerto moksleiviai draugiškai šnekučiuodamiesi, dalinosi renginio įspūdžiais, pedagogai  dalykiškai bendraudami – gerąja darbo patirtimi. Atminčiai visi įsiamžino bendrai nuotraukai.

Nuoširdžiai dėkojame rėmėjams – UAB „Danspin“ ir direktoriui Rosvaldui Kunickui, UAB „SSF“ ir direktoriui Andriui Čilvinui, Raseinių kredito unijai,(vadovė Birutė Žiūraitienė), verslininkams Vytautui Juškevičiui, Linui Bielskiui, rajono tarybos nariui Jonui Vazgiui už suteiktą pagalbą įvykdant šį muzikinį projektą.  

Organizatorių vardu už nuoširdžią pagalbą dėkojame ir Rygos Juglas mūzikas skola direktorei Sandrai Grȋnberga, fortepijono metodinės grupės vadovei Gabrielai Čerȵavskai, koncertmeisterei Jekaterinai Romaȵenko, Latgalos priemiesčio muzikos ir meno mokyklos direktorei Karmenai Ziemele, mokytojai koncertmeisterei Jekaterinai Dribase-Jakušenokai.

Kaip bebūtų gera svetur, ateina tas metas, kai reikia vykti į namus. Pilni įspūdžių grįžome į Lietuvos kraštą. Tikime, kad užsimezgusi draugystė tarp Raseinių, Ariogalos, Rygos miestų meno ir muzikos mokyklų turės tęstinumą.

 

Benediktas Siliūnas,  projekto koordinatorius, pavaduotojas ugdymui Ariogalos skyriuje,

Džiuljeta Banienė, projekto programos vadovė                           

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

Skip to content